Jan Kubr

Flexibilní budoucnost

In Uncategorized on March 17, 2007 at 21:18

Rychle se rozvíjející komunikační prostředky umožňují stále více lidem pracovat s daleko větší svobodou, než tomu bylo jen před pár lety. Potřeba být se svými spolupracovníky ve stejný čas na stejném místě je stále menší. Je vzrušující si představit, jak velkou změnu v našich životech to může přinést. Thomas L. Friedman v knize The World Is Flat, kterou právě čtu, vyjmenovává obrovské množství prací, které byly outsourcovány do Indie, Číny a dalších zemí. Namátkou čtení rentgenových snímků, přepis mluvené řeči, doučování nebo hledání zlata. Friedman skvěle ukazuje, jak se globalizace začala dotýkat každého z nás, jak snadno naším spolupracovníkem nebo konkurentem (zde konkrétně na pracovním trhu) může být člověk na úplně jiné straně planety. A to nejen pro to, že by byl levnější, to nemusí být nutně. Může to být jen špičkový expert na nějakou problematiku, takový, který se obtížně shání v místě, kde je zrovna potřeba.

Možná to zní jako klišé. Jak zřejmé. Nicméně před pár dny – přítomen stále ve Španělsku – jsem byl najat amsterdamským startupem Independent IP pouze na základě referencí a pohovorů přes Skype. Vzhledem k okolnostem jsem práci přes Internet i záhajil. Jistě, stále to ještě není úplně běžné, ale přichází to.

Jak dlouho to ještě bude trvat, než většině lidí komunikační sítě a moderní organizace práce umožní být pracovně flexibilní natolik, že si budou moci odjet jako já na pár týdnů za sluncem a nepřestat přitom pracovat? Správná odpověď je asi ta Gándího: “Be the Change You Want to See in the World”, že?

Naštěstí nejsem sám a to již dlouho. Jen již celkem starý článek v BusinessWeeku cituje Jamese Ludwiga ze Steelcase: “If my people aren’t in the design studio, I’m not sweating it. All things are becoming output-oriented, rather than location- or time-oriented.” Aneb: “Neřeším, když moji zaměstanci nejsou na pracovišti. Vše začíná být hodnocené spíš podle výstupů, ne místa nebo času.” A tohle je již úplný luxus: “Deloitte & Touche is rolling out ‘hoteling’ in its offices around the world. The term refers to the practice of having mobile employees dial up an office concierge and reserve space as needed rather than hogging prime real estate when they rarely make an appearance in the office.” Aneb: cestujte si po evropských městech, přes den normálně pracujte v kanceláři, kterou si dopředu zarezervujete, a navečer vyražte objevovat nejlepší madridské hospůdky.

Těším se na budoucnost.

%d bloggers like this: